جمعه, 27 مهر 1397 - Friday, 19 October 2018
کد خبـر : 523
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۱۴

درختان کمیاب و در حال انقراض سونگ (سمنگ) را در یابیم

درختان سونگ یا سمنگ که اصطلاحاً انار شیطان نامیده می شود از گونه های درختانی است که در بخش بوشکان تعداد محدودی در چند نقطه دیده می شود . این درختان نادر در دهستان بوشکان در 4 نقطه وجود دارد. جنوب شرقی بوشکان در نقطه ای مشهور به قلعه ی انگالی، نرسیده به روستای امامزاده تعداد 30 الی 40 اصله،چنیر و تنگ خون در غرب بوشکان نیز از این درختان وجود دارد. و تا جایی که می دانم و دیده ام نرسیده به روستای طلحه کنار جاده این روستا نیز تعدادی از این درختان وجود دارد.وظیفه همه ی مردم بخش بوشکان است که از این گونه نادر محافظت و مراقبت نمایند تا از خطر انقراض نجات یابد.البته در این خصوص وظیفه اداره منابع طبیعی بخش بوشکان با مدیر جوان و توانمند آن بیش از دیگران است.

انار شیطان گونه‌ای درخت کوچک از تیرهٔ پیچ‌اناریان است. این درختچه را با نام‌های محلی گل‌پرک، پرپوک، سمنگ، سونگ، حمید، فرفار و ساج بیابان هم می‌نامند.

انار شیطان بومی جنوب آسیا و از گونه‌های مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران می‌باشد که در استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنش دارد. جنگلی به نام گلپرکی دلفارد در جیرفت از رویشگاه‌های معروف آن در ایران است.

انار شیطان درختی بسیار مقاوم به خشکی، یخ‌زدگی و آتش‌سوزی است و برگ‌های آن خوراک دام است. چوب آن زیبا محکم بادوام است و برای ساختن قنداق تنفگهای دست ساز و برخی چوبهای جادو خاص کاربرد دارد و نیز برای لوازم ظریف نیز بکار می‌آید. این گیاه در شفابخشی نیز برای درمان برخی بیماریها مانند لکه‌های سفید روی پوست، بزرگی طحال و نیز سفلیس استفاده می‌شود.

معمولاً ارتفاع آن بین ۴ تا ۱۲ متر است. برگهای تقریباً همیشه سبز انار شیطان متقابل باریک و کشیده با کناره‌های صاف است. گلهای آن درشت بی‌بو و سرخ رنگ و یا زرد مایل به قرمز و درازای جام گلها ۴ تا ۷ سانتیمتر و دارای شهد شیرین است. میوه باریک و دراز آن به طول ۲۰ سانتیمتر است. پرچمها از جام گل بلندتر، کیسه‌های بساک دو حجره‌ای، حجره‌ها واگرا. میوه کپسول خورجین مانند، خطی طویل، دوحجره‌ای، دو دریچه‌ای، تقریباً فشرده. دانه‌ها در جهت عرضی بالدار، بالها ضخیم و در نهایت با لبه‌ای تا حدودی غشایی.

نویسنده:کرامت خلیفه

عکاس :کرامت اله بهادری

http://uupload.ir/files/a4xb_img_2921_%5B640x480%5D.jpg

http://uupload.ir/files/zvm9_img_2880_%5B640x480%5D.jpg

http://uupload.ir/files/e0mm_img_2881_%5B640x480%5D.jpg

http://uupload.ir/files/v3ck_img_2883_%5B640x480%5D.jpg

http://uupload.ir/files/0ol0_img_2923_%5B640x480%5D.jpg

http://uupload.ir/files/pmmj_img_2885_%5B640x480%5D.jpg

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

پیوندها

طراحی وب سایت خبری | فروشگاهی | شرکتی | سازمانی و ... با کمترین هزینه در استان بوشهر